Kategorija
Općina Medulin
Centar 223
52203 Medulin
HRVATSKA
Kontakt telefon

052 385 650

Kontakt mail

opcina@medulin.hr

  • Početna
  • novosti
  • Odarbana novost
Načelnik Općine Medulin Ivan Kirac s Mjesnim odborom Vinkuran održao sastanak s predstavnicima Hrvatskih šuma
29.05.2023.

Povodom nedavnih zabrinutih upita mještana naselja Vinkuran, a vezano uz označena stabla za sječu u Vinkuranu, načelnik Općine Medulin Ivan Kirac sazvao je sastanak s Hrvatskim šumama te Mjesnim odborom Vinkuran na kojemu su bili prisutni uz načelnika i suradnici općine Medulin, svi članovi mjesnog odbora Vinkuran te upravitelj pulske Šumarije Valter Buršić sa suradnikom.

Načelnik Ivan Kirac i Mjesni odbor Vinkuran upoznali su upravitelja g. Buršića sa zabrinutošću mještana Vinkurana povodom označavanja pojedinih stabla u naselju Vinkuran, te je načelnik istaknuo kako je povod ovog sastanka upravo informiranje šire javnosti o aktivnostima koje provode Hrvatske šume na području naselja Vinkuran.

Upravitelj pulske Šumarije Valter Buršić izvijestio je prisutne kako se označavanje stabla odvija sukladno propisu Programa gospodarenja gospodarskom jedinicom „Magran – Cuf“ s planom upravljanja područjem ekološke mreže.  Naglasio je kako je program za razdoblje 2019. – 2028. odobren rješenjem Ministarstva poljoprivrede i suglasnošću Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, te je istaknuo kako je isti u potpunosti izrađen sukladno Zakonu o šumama i Zakonu o zaštiti prirode. Drugim riječima, Šumarija provodi redovno održavanje šuma u cilju zaštite šume i autohtonih sorta na ovom području.

Upravitelj Valter Buršić istaknuo je također kako mu je iznimno drago da mještani, mjesni odbor i Općina brinu za šume, no kako je zadatak upravo Hrvatskih šuma brinuti za zdravlje šume te na pravila gospodarenja temeljena na pravilima šumarske struke, a sve s krajnjim ciljem kako bi u pogledu na naše šume danas i u budućnosti uživali svi zajedno. Također, istaknuo je kako je za sva dodatna pitanja i dalje na raspolaganju.

Riječ je o stablima alepskog bora sa podstojno razvijenim hrastom crnikom.  Kako je preneseno iz Hrvatskih šuma: „Unatrag stotinjak godina istarske priobalne ogoljele površine pošumljavane su pionirskom vrstom – alepskim borom (ukratko, pionirske vrste su one koje su lako prilagodljive na sve uvjete u okolišu stvarajući tako povoljne uvjete za pridolazak drugih vrsta drveća), s ciljem dakle da kroz duže vremensko razdoblje bor stvori potrebno tlo za povratak autohtone vegetacije, koju za ovo područje čine hrast crnika i crni jasen s ostalim vrstama šumske zajednice. Upravo s ciljem stvaranja povoljnijih uvjeta za daljnji razvoj u podstojnoj etaži značajno razvijene crnike, doznačena su stabla alepskog bora, u prvom redu ona slabijeg fiziološkog stanja te ona na kojima je uočen razvoj gljiva truležnica. S obzirom na blizinu prometnice i šetnice vodilo se računa i o potencijalno opasnim borovima za prolaznike, imovinu, vozila. Naglašavamo da je od ukupno prisutne drvne mase alepskog bora doznačeno 20 %, što znači da se vizura razgranatih alepskih borova velikih volumena neće značajno promijeniti. „ – izjavili su iz hrvatskih šuma.

Prelistajte MEDinfo
glasnik Općine Medulin
accessibility close
Alati pristupačnosti
text_increase Veliki tekst check
format_letter_spacing_wide Razmak slova check
contrast Invertiraj boju check
format_color_reset Crno-bijelo check
line_weight Razmak redova check